Aslı Ayan

Hepimizin hayatında unutamadığı tatlar vardır, özellikle çocukluğumdaki unutamadığım tatların peşine düşmemle basladı hayatımın benim deyimimle ikinci perdesi. Kitaplardan ve ulaşabildiğim kaynaklardan edindiğim bütün metodlar ve reçeteleri defalarca deneyip elde ettiğim lezzetler, tatmin ediciydi. Ama aslında en çok büyülendiğim şey tek bir lokmanın herkeste hemen hemen aynı hissi uyandırabilmesi için gereken disiplindi. Tek başına reçetenin ya da en iyi tekniğin ya da en iyi malzemenin beni istediğim sonuca ulaştırmadığını farkettim. Ve aldığım eğitim ile unutamadığım tatların peşindeki serüvenim bambaşka bir boyut kazanarak, ideal lezzeti sunabilmek amacına dönüştü..
Çünkü pastacılıkta, reçetelerin uygulanma biçimleri, tamamen bilimsel metodlara dayanıyor. Bir ürünü ortaya çıkarmak için adeta bir laboratuar ortamında geçirdiğin saatler..Ve bu süreçte eksik veya hatalı yaptığın küçük bir detayın, sonucu tamamen etkileyebilmesi..Temeli oluşturan bütün bu teknik ve metodlar,ve katı kurallara rağmen tat ve görsellik konusunda limitsiz bir yaratıcılık olanağı..
Ve bunları yazarken bile heyecanlanıyor, bugünkü atölye çalışmam için sabırsızlanıyorum.
1977 yılında Ankara’da doğdu. Yükseliş Koleji ve ardından Hacettepe Üniversitesi sosyoloji bölümünde tamamladığı eğtim hayatı ardından, 12 yıl farklı coğrafyalarda, farklı sektörlere stratejik iletlşim, pazarlama yönetimi konusunda danışmanlık yaparak çalışma hayatını sürdürdü. Ardından sektör değişikliği kararı ile Le Cordon Bleu Pastacılık ve Fırıncılık bölümünde eğitimini tamamladı. O tarihten beri, kendi atölyesinde üretmeye, reçete geliştirmeye ve atölye çalışmalarına devam ediyor.

About Author

admin


Next Post »